Szukaj części po numerze VIN w nowym sklepie Oplex.pl


 

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier INPOST) już od 400,00 zł.

kontakt części ople

Akumulator

Jak dbać o akumulator?

Czyszczenie styków, doładowywanie podczas długiego nieużywania samochodu, przeglądy i serwisowanie elementów układu elektrycznego – to wszystko pozwala właściwie dbać o akumulator.

 Akumulator

Akumulator jest jednym z kluczowych elementów każdego samochodu, zapewnia elektryczne zasilanie takim podzespołom jak światła, pompy paliwa i płynu hamulcowego czy w końcu umożliwia zapłon silnika. Należy właściwie dbać o akumulator, zwłaszcza w okresie zimowym, a posłuży nam dobrze przez długie lata.

 

Środki ostrożności

 

Należy pamiętać, że akumulator to pojemnik z tworzywa sztucznego wypełniony ołowiowymi płytami zanurzonymi w roztworze kwasu siarkowego. Czyni go to dość ciężkim elementem samochodu i operowanie nim wymaga użycia dużej siły i zachowania szczególnej ostrożności. Jeśli oparzymy skórę elektrolitem z akumulatora, powinniśmy natychmiast przemyć to miejsce dużą ilością bieżącej wody. W przypadku głębokich oparzeń o większej powierzchni lub dostania się elektrolitu do oka należy natychmiast udać się do lekarza. Aby dbać o akumulator będziemy również potrzebowali kompletu kluczy płaskich, które umożliwią odkręcenie klem – zacisków zapewniających styk między akumulatorem a przewodami elektrycznymi samochodu.

 

Jak zapewnić długą żywotność akumulatora?

 

Bardzo istotnym elementem dbania o akumulator jest jego właściwe ładowanie. Jeśli w naszym samochodzie zaczyna świecić czerwona kontrolka z symbolem akumulatora, może to oznaczać, że uszkodzeniu uległ któryś z elementów ładujących samochodową baterię w czasie jazdy, na przykład alternator. W takim wypadku powinniśmy jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego po fachową pomoc. Jeśli kontrolka ładowania akumulatora nie wykazuje niczego nieprawidłowego, a mimo to mamy problemy z porannym uruchomieniem samochodu może to oznaczać, że dochodzi do spadku napięcia na styku akumulator – klema. Ma to miejsce, gdy metalowe elementy stykowe pokrywają się cienką warstwą izolujących tlenków metali. W celu ich usunięcia powinniśmy odłączyć akumulator i ostrożnie, metalowym narzędziem, na przykład śrubokrętem oczyścić obszary stykowe z warstewki izolującej. Następnie podłączamy akumulator, pamiętając o właściwym podłączeniu – czerwony przewód oznacza plus, czarny, uziemienie – to minus.

 

Uruchamianie obcowzbudne i doładowywanie akumulatora

 

Podobne ma to miejsce w przypadku uruchamiania samochodu za pomocą przewodów od akumulatora znajdującego się w innym pojeździe. Należy pamiętać o właściwym podłączeniu – plus do plusa, minus do minusa. Podłączenie odwrotne może doprowadzić do zwarcia, zaiskrzenia i natychmiastowego rozładowania sprawnego akumulatora. Jeżeli przez dłuższy czas nie podróżujemy samochodem, należy od czasu do czasu uruchomić silnik i dać mu popracować przez kilka minut. Zapewni to właściwe doładowanie akumulatora. Takie dbanie o akumulator zapewni mu żywotność i sprawne działanie na długie lata.


Znajdź akumulator Bosch do swojego samochodu
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

marki części do opla

sprzedaż części do opla

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl