Szukaj części po numerze VIN w nowym sklepie Oplex.pl


 

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier INPOST) już od 400,00 zł.

kontakt części ople

Zawór EGR co to takiego?

Zawór EGR co to takiego?Zawór recyrkulacji spalin to element, o którym większość kierowców dowiaduje się dopiero, gdy ten się popsuje... Najogólniej rzecz biorąc EGR ma za zadanie kierować część spalin z powrotem do silnika. Zawór zawodzi najczęściej przez nagromadzoną w wydechu sadzę i cząstki stałe.


Zawór EGR to rodzaj elektrozaworu zamontowanego w układzie wydechowym. Jego głównym zadaniem jest kierowanie części spalin z powrotem do układu dolotowego.


Taka recyrkulacja spalin pozwala dopalić najbardziej szkodliwe związki chemiczne, a zatem wpływa pozytywnie na ekologię.
Warto również dodać, że sprawnie działający EGR nie wpływa na moc silnika.
Niestety zdarza się, że zawór EGR przestaje działać, zacina się – czy to w pozycji otwartej czy zamkniętej.


W tym drugim przypadku usterkę zdradzi tylko pomarańczowa kontrolka awarii osprzętu silnika i skład spalin na niedogrzanym silniku.
Jeśli EGR zatnie się w pozycji otwartej, wtedy dostrzeżemy już wyraźną różnicę w pracy silnika. W niektórych przedziałach obrotów będzie on tracił moc.
W przypadku silników diesla charakterystyczna jest też chmura czarnego dymu wydobywająca się z wydechu.


Awaria EGR to usterka stosunkowo łatwa do usunięcia.
Zawór zacina się, gdy na ściankach wydechu nazbiera się za dużo osadu. W silnikach diesla sadza potrafi zatrzeć mechanizm już po około 60. tysiącach kilometrów, jeśli auto służy tylko do jazdy miejskiej. Dłuższe trasy sprzyjają natomiast samooczyszczaniu się zaworu EGR.


W silnikach benzynowych awaria pojawia się właściwie tylko w autach miejskich i to przy przebiegach powyżej 100 tysięcy kilometrów.
W silnikach benzynowych zawór recyrkulacji spalin potrafi się zapchać osadami, ale najczęściej zaciera się po prostu ze starości, przez rdzę. Można spróbować go wyczyścić, ale najczęściej taki zabieg nie uchroni nas przed wymianą.

marki części do opla

sprzedaż części do opla

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl